Z których zwierząt powstają futra?

Od tysiącleci zwierzęta dostarczały człowiekowi niezbędne do życia surowce. Nie tylko mięso, by zaspokoić głód, ale także futro, by nie zamarznąć w zimie. Przemysł futrzarski istnieje do dnia dzisiejszego, starając się dostarczyć okrycia wierzchnie najlepszej jakości, które pozyskiwane są z najróżniejszych zwierząt futerkowych.

Listy srebrzyste

Lisy srebrzyste, lub inaczej srebrne, posiadają futro tego koloru ze względu na zmiany w zabarwieniu skóry na ciemniejszy odcień, gdyż ich organizmy produkują zwiększoną ilość melaniny. Przypadłość ta nazywana jest melanizmem, a dotknięte są nim powszechnie znane lisy rude. Na wolności bardzo ciężko jest spotkać zwierzę o tym kolorze futra z powodu krzyżowania się między sobą lisów srebrnych i rudych. W celu pozyskania futer stworzono zamknięte hodowle. Surowiec otrzymany z tych zwierząt jest jednym z najcenniejszych i najszlachetniejszych na świecie. Zakupić można zarówno futra z lisów o naturalnym kolorze, jak i barwione. Nie zmienia to jednak ich wartości.

Futro damskie Jagoda

Futro Jagoda z lisów srebrzystych K159

Futro Jagoda

Futro damskie Jagoda z lisów srebrzystych

 

Lisy niebieskie

Lisy niebieskie są barwną odmianą lisów polarnych, występujących o wiele rzadziej niż ich biali krewniacy. Ich futro jest ciemnopopielate z domieszką błękitu. W naturze zamieszkują rejony podbiegunowe. Hodowlę tych zwierząt, w celu pozyskania szlachetnych futer, rozpoczęto pod koniec XIX wieku w Ameryce Północnej. Ich włosie jest bardzo długie, może sięgać 6 centymetrów, dzięki czemu zwierzęta wytrzymują nawet siarczyste mrozy. Okrycia wierzchnie wykonane z ich futer zapewniają idealną ochronę przed zimnem.

Futro damskie z lisów niebieskich Matylda

Futro damskie z lisów niebieskich Matylda

Futro Madonna z lisów niebieskich

Futro Madonna z lisów niebieskich

Futro damskie K163 z lisów niebieskich

Futro damskie K163 z lisów niebieskich

 

Jenoty

Należą do tej samej rodziny psowatych co lisy, jednak znacznie różnią się od nich wyglądem – bardziej przypominają szopa niż psa czy lisa. Ich futra są puszyste i grube, służą głównie do produkcji różnego rodzaju ozdób przy kapturach płaszczy lub torebkach. Z racji powszechności występowania i możliwości całorocznego odłowu ceny ich futer są stosunkowo tanie w porównaniu do ich wyżej opisanych kuzynów. Podobnie jak w przypadku prawie każdego zwierzęcia futerkowego, istnieją również hodowle jenotów. W Polsce nie jest to jednak zwierzę powszechne i masowo hodowane. 

Mniejsze ssaki

Bardzo popularnym zwierzęciem futerkowym jest także królik. Są łatwe w hodowli, w naturze stanowią gatunek inwazyjny. W przemyśle futerkowym przez hodowców pożądane są króliki długowłose, tzw. angory. Z ich futer najczęściej tworzy się swetry i czapki. Ceny futer z królików wyrobów z tych zwierząt nie są zawrotne, w przeciwieństwie do futer innego ssaka – norki.

Na naszym kontynencie występują norki europejskie, które są zwierzętami chronionymi. Hodowane są zaś norki amerykańskie, a  futra z norek są uznane za jedne z najwartościowszych. Ich włosie jest krótkie, wynoszące maksymalnie 20 milimetrów, ale składa się z dwóch warstw, dzięki czemu okrycia wierzchnie wyprodukowane z norek są bardzo ciepłe nawet przy mroźnych zimach.

Futro damskie P05 Bolero rex

Futro damskie P05 Bolero rex

Podsumowując, w Polsce hodowane są zwierzęta futerkowe:

  • lis polarny i rudy
  • jenot
  • królik
  • norka amerykańska
  • tchórz zwyczajny
  • nutria
  • szynszyla

 

Na całym świecie gatunków zwierząt uznawanych za futerkowe jest o wiele więcej. Popularne są na przykład nieopisane tu karakuły. I choć nie hodowane u nas, to dostępne do zakupu w lepszych sklepach z odzieżą skórzaną.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier UPS) już od 1,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl