Jak czyścić futra naturalne ?

Jak czyścić futra naturalne?

Trudno wyobrazić sobie bardziej eleganckie, a jednocześnie efektowne zimowe okrycie niż futro naturalne. Utrzymanie go w dobrym stanie nie wymaga wiele wysiłku, jednak niepoprawna konserwacja może spowodować nawet zniszczenie futra. Choć najlepiej jest za każdym razem oddawać je do czyszczenia profesjonalnym firmom, to bardzo często jest to niepraktyczne. Małe zabrudzenia mogą pojawiać się codziennie, a bieżące ich usuwanie jest podstawą zachowania dobrej formy futra.

Futra naturalne nie lubią wody

Wykorzystanie wody w celu wyczyszczenia futra może przyczynić się do jego uszkodzenia. Należy unikać nawet deszczu, a co dopiero wiadra z wodą czy pralki. Futro, które przypadkiem uległo niewielkiemu zamoczeniu, należy jak najszybciej wysuszyć poprzez dokładne wytrzepanie i wytarcie suchą szmatką, zawsze w kierunku układania się włosia. Często popełnianym błędem jest wieszanie futra naturalnego w bardzo ciepłym miejscu, żeby szybciej wyschło. Optymalne warunki suszenia zapewnia przewiewne i umiarkowanie ciepłe miejsce. Przetrzymujmy futrzany płaszcz z dala od promieni słonecznych czy mocnego punktowego źródła ciepła. Co ciekawe, łatwiej doprowadzić do suchości futra o włosiu długim, jakie posiadają na przykład lisy srebrzyste. Dzieje się tak, ponieważ długie włosie stanowi lepszą barierę dla wody i mniejsza jej ilość dotrze do powierzchni samej skóry, niszcząc naturalny impregnat. Futra o krótkim włosiu warto dodatkowo pokryć niewielką ilością terpentyny za pomocą lekko zwilżonej gąbki. Osoby posiadające okrycia z karakułów czy baranów mogą przetrzeć powierzchnię umiarkowaną ilością oliwy z oliwek.

Futro damskie Jagoda

Futro Jagoda

Futro damksie Madonna

Futro damskie Madonna z lisów niebieskich

Puder, talk i piasek

Zanieczyszczenia z jasnych futer naturalnych z powodzeniem można usuwać za pomocą pudru dla dzieci czy talku. Wystarczy obficie nanieść substancję na zabrudzony fragment, dokładnie wyczyścić i wytrzepać. Nadmiar proszku trzeba usunąć za pomocą wyczesywania miękką szczotką w kierunku układania się włosia. Ewentualnie można wykorzystać w tym celu odkurzacz ustawiony na niską moc. Rurę pozbawioną końcówki przesuwamy kilka centymetrów nad powierzchnią. Dla ciemnych futer poleca się zamienić talk na zwykłe otręby pszenne. Wystarczy lekko podgrzać je w piekarniku do około 40°C i rozsypać na zabrudzeniu. Nie można zapomnieć także o dokładnym wywietrzeniu futra po wszystkich zabiegach.

Futro damskie K163

Futro damskie K163 z lisów niebieskich

Futro damksie K159

Futro damskie K159 z lisów srebrzystych

Metoda na kołnierz

Kołnierz i rękawy to elementy futra, które najczęściej ulegają zabrudzeniom i są najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia tym bardziej, im bardziej są okazałe. Należy o nie dbać szczególnie i często pielęgnować, by zachowały swój nieskazitelny wygląd. W przypadku jasnych futer bardzo dobrze sprawdzi się mieszanina sproszkowanego magnezu z utleniaczem, zwana magnezją. Można ją zakupić w większości sklepów z artykułami sportowymi. Dobrze sprawdzi się także czyszczenie za pomocą benzyny ekstrakcyjnej, trzeba jednak za każdym razem pamiętać o dokładnym wywietrzeniu futra, by nie pozostał na nim nieprzyjemny zapach. W przypadku futer o ciemnym włosiu sprawdzi się także lekko podgrzany piasek, który lekko rozcieramy na zabrudzonych powierzchniach. Można też użyć wyżej wspomnianych otrębów.

https://korczakisyn.com/pl/p/Futro-damskie-z-lisow-niebieskich-Matylda/139
https://korczakisyn.com/pl/p/Futro-damskie-P05-Bolero-rex/157

W procesie pielęgnacji futra nie warto dokonywać zaniedbań czy chodzić na skróty. Dobrze konserwowane i czyszczone, będzie służyć nam przez długie lata, stanowiąc wizytówkę naszej osoby.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier UPS) już od 1,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl